Menu
Syrias midlertidige president Ahmed al-Sharaa og Tyrkias president Recep Tayyip Erdogan møttes i Ankara i Tyrkia i februar. Torsdag snakket de sammen på telefon. Foto: Francisco Seco / AP / NTB

Syrias leder diskuterte israelske angrep med Erdogan

Tyrkias president Recep Tayyip Erdogan og Syrias midlertidige president Ahmed al-Sharaa diskuterte Israels angrep mot Damaskus i en telefonsamtale torsdag.

Av NTB | 17.07.2025 18:14:00

Politikk: Erdogan uttrykte støtte til den midlertidige regjeringen i Syria, ifølge en uttalelse fra den tyrkiske presidentens kontor.

Erdogan sa til Sharaa at Israels angrep var uakseptable og en trussel mot hele regionen. Israel angrep både mål i hovedstaden Damaskus og områder rundt den druserdominerte Sweida-regionen onsdag, i tillegg til en rekke luftangrep i den sørvestlige byen Deraa.

Sammenstøtene mellom de sunnimuslimske beduinene og druserne i Sør-Syria har eskalert kraftig de siste dagene fram til det ble inngått en våpenhvile onsdag kveld.

Tyrkiske myndigheter ønsker våpenhvilen mellom syriske regjeringsstyrker og den drusiske minoriteten i Syria velkommen.

Sharaa takket Erdogan for støtten til beskyttelse av Syrias territorielle integritet og suverenitet.

(©NTB)

Flere nyheter: