Trumps straffetoll er kjent ulovlig
President Donald Trumps innføring av straffetoll mot stort sett alle verdens land er ulovlig, slår amerikansk høyesterett fast.
Kriminalitet og rettsvesen: Saken høyesterett i Washington behandlet, dreide seg om hvorvidt presidenten gjorde rett i å bruke unntaksloven International Emergency Economic Powers Act (IEEPA) fra 1977.
Loven gir presidenten rett til å gripe inn ved nasjonale økonomiske kriser, blant annet ved å regulere handel med utlandet, noe som i utgangspunktet er Kongressens oppgave.
29. august slo en føderal domstol fast at bruken av loven var en overskridelse av Trumps myndighet og dermed ulovlig.
Det amerikanske justisdepartementet anket saken videre, men vant ikke fram i høyesterett.
Kjennelsen slår fast at USAs grunnlov «helt klart» gir Kongressen makt til å innføre skatter og avgifter.
Grunnlovsfedrene ga derimot ikke presidenten makt til å ilegge toll, skriver høyesterettsjustitiarius John Roberts.
De tre dommerne Samuel Alito, Clarence Thomas og Brett Kavanaugh sluttet ikke opp om kjennelsen.
Flere land har siden forhandlet med USA og fått redusert tollsatsene.
Trump innførte også straffetoll på flere spesifikke varer, blant annet 50 prosent på stål og aluminium og 25 prosent på bildeler.
Trump har omtalt høyesteretts behandling av tollsaken som av de viktigste i USAs historie, og han har også sagt at det vil være et økonomisk slag mot landet dersom kjennelsen ikke gikk i hans favør.
Forrige gang Trump var president sørget han for tre nye konservative dommere i høyesterett, der seks av de ni dommerne er nominert av republikanske presidenter. Fredagens avgjørelse framstår derfor som et ekstra bittert nederlag for Trump.
Føderale data viser at USAs statskasse er tilført 133 milliarder dollar som følge av Trumps tollsatser, men det er penger som amerikanske forbruker og bedrifter har måttet betale.
En rekke amerikanske bedrifter, blant dem varehuskjeden Costco, krever nå å få refundert den ulovlige tollen de har måttet betale.
Avgjørelsen i høyesterett ble tatt med seks mot tre stemmer og blir sett på som et kraftig nederlag for Trump.
Trump innførte i fjor en grunntoll på 10 prosent på alle varer som importeres til USA, samt tilleggstoll på mellom 15 og 50 prosent på varer fra de fleste andre land.
De høye tollsatsene regnes som en bærebjelke i Trumps økonomiske politikk, men har høstet kritikk fra forbrukere og amerikansk næringsliv som er avhengige av å importere varer og deler fra utlandet.
Kjennelsen hindrer rett nok ikke Trump fra å innføre avgifter med hjemmel i andre lover, men i langt mer begrenset omfang enn tollsatsene han har innført.








