Solfrid Koanda løftet til VM-gull – gråt gledestårer
Kong Harald og statsminister Jonas Gahr Støre satt på første rad da Solfrid Koanda løftet til gull i 86-kilosklassen i vektløfter-VM i Førde.
Sport: Yudelina Mejia fra Den dominikanske republikk ga henne knallhard kamp og hadde overtaket gjennom det meste av konkurransen, men hun greide ikke å svare da Koanda fikk opp 152 i støt i sitt siste løft.
Kampen om de gjeveste medaljene sto mellom de to både i rykk, støt og sammenlagt. Det var en intens duell både i valg av vekter og i utførelsen av løftene.
Koanda fikk opp 272 kilo fordelt på 120 i rykk og 152 i støt. Hun fikk gull i støt og sammenlagt, sølv i rykk. Mejia endte på 271 (122-149).
– Jeg er så sliten, og jeg er så glad. Fy søren for en stemning! Det ga meg mye krefter. De siste åtte ukene har vært helt brutale, sa en beveget Koanda i seiersintervju med NRK mens en imponert Støre hadde hånden på skulderen hennes.
Dermed ble hun stående med 120 kilo, som ga sølv i rykk.
Koanda satt og ventet mens de fleste av konkurrentene gjorde seg ferdig. Hun gikk inn i konkurransen på 116 kilo. Hun greide det lekende lett og sendte et lurt smil til publikum.
Mejia fikk opp 119 kilo i sitt annet løft, og Koanda svarte med 120. Hun brølte i glede da hun sto med vekten over hodet.
På vei inn på podiet foran tredje løft ba Koanda de 2000 tilskuerne om mer lyd. Hun fikk det, men det ble stille da hun ikke fikk til løftet.
Mejia fikk opp 149 kilo i sitt neste løft, og Koanda ba om 150 kilo. Det ble for tungt, og hun måtte slippe vekten da hun skulle få den over hodet.
– Da tenkte jeg at nå må du ta deg sammen. Jeg vet jeg er sterk, sa Koanda til NRK.
I stedet for å resignere, økte hun til 152 kilo og fikk til enorm jubel til et godkjent løft.
Mejia maktet ikke å svare. Hun hadde bedt om 153 kilo, og det gikk ikke. Dermed kunne Koanda juble.
I april tok hun sin fjerde strake EM-tittel da hun i 87-kilosklassen løftet 267 kilo (122-145). Hun ble med klar margin kåret til europamesterskapets beste kvinnelige løfter.
I rykk måtte hun se seg slått av Mejia. Dominikaneren fikk med en stor kraftanstrengelse opp 122 kilo i sitt tredje og siste forsøk. Koanda forlangte 123 kilo på stangen. Hun fikk den greit opp over hodet, men den kom litt for langt bak, og hun mått slippe den bak seg.
I støt fikk Mejia greit opp åpningsvekten 145 kilo. Koanda svarte med 146 kilo, men gjorde en grimase i sekundet før løftet ble godkjent.
Koanda vant i fjor OL-gull i 81-kilosklassen da hun i Paris-lekene løftet 275 kilo fordelt på 121 i rykk og 154 i støt. På Idrettsgallaen ble hun kåret til årets kvinnelige utøver.
(©NTB)