reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu

Reuters: Avtalen mellom Hamas og Israel signeres klokka 11

Avtalen mellom Hamas og Israel om våpenhvile og løslatelse av gisler skal signeres klokka 11. Den trer i kraft etter signeringen, opplyser en kilde til Reuters.

Av NTB | 09.10.2025 07:52:46

Politikk: Gislene kan bli løslatt tidligst lørdag og senest mandag, sier nyhetsbyråets anonyme kilde, som er kjent med detaljene i det som er avtalt.

Israels statsminister Benjamin Netanyahu kaller sammen sitt sikkerhetskabinett til møte klokken 16, norsk tid.

I løpet av de første 24 timene skal det israelske militæret gjennomføre første del av en delvis tilbaketrekking, ifølge kilden.

– IDF har begynt operative forberedelser i forkant av implementeringen av avtalen. Som del av denne prosessen er forberedelser og stridsprotokoller i gang for å snart gå over til endrede grenser for utplassering, heter det i en uttalelse.

Styrkene er fortsatt utstasjonert i området og er forberedt på enhver operativ utvikling, understrekes det videre.

Samtidig advarer militæret palestinere fra å returnere til Gaza by inntil «videre instrukser gis».

– Området nord for Wadi Gaza anses fortsatt som en farlig stridssone. IDF fortsetter å omringe Gaza by, og å returnere er ekstremt farlig, sier IDFs arabiskspråklige talsperson Avichay Adraee ifølge Haaretz.

– For din egen sikkerhet – la være å returnere til nord eller å nærme deg områder der IDF er stasjoner og opererer på Gazastripen, inkludert i sør og øst for Gazastripen, fram til offisielle instruksjoner gis, sier han videre.

Flere nyheter: