Menu
– Norge er kanskje verdens mest elektrifiserte land. Slutter kraftsystemet å virke, slutter Norge å virke i løpet av kort tid, sa vassdrags- og energidirektør Kjetil Lund under Fornybar Norges årskonferanse. Foto: Erik Flaaris Johansen / NTB

NVE om reparasjonsberedskapen: – Vi bør få bedre oversikt

Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) vil kartlegge reperasjonsberedskapen og se på nye tiltak for å styrke sikkerheten i kraftsystemet i Norge.

Av NTB | 29.04.2025 17:01:37

Økonomi og næringsliv: – Norge er kanskje verdens mest elektrifiserte land. Slutter kraftsystemet å virke, slutter Norge å virke i løpet av kort tid, sa vassdrags- og energidirektør Kjetil Lund under Fornybar Norges årskonferanse.

Kraftberedskapsforskriften stiller i dag krav om at hvert enkelt selskap må gjøre en risikovurdering og sikre sin egen reparasjonsberedskap. NVE vil nå kartlegge om den samlede beredskapen likevel er god nok, eller om det bør stilles strengere krav.

–Det gjøres mye godt arbeid i de enkelte selskapene. Men vi bør få bedre oversikt over om den samlede reparasjonsberedskapen likevel er god nok, sier Lund.

Blant andre tiltak vil NVE også gjøre en ny vurdering av den fysiske sikkerheten i kraftsystemet, og om fullmaktene til nøkkelpersoner er klare og tydelige nok til å kunne håndtere en krisesituasjon.

NVE har ansvar for å forvalte Norges vann- og energiressurser.

(©NTB)

Flere nyheter: