Norsk storeslem i VM i Ironman – statsministeren gratulerer
Casper Stornes avsluttet best og stakk av med gullet da VM i Ironman ble arrangert i Nice søndag. Det ble en historisk norsk trippelseier.
Sport: Bak Storner fulgte nemlig Gustav Iden og Kristian Blummenfelt.
Det er første gang i historien at Norge legger beslag på hele seierspallen i et Ironman-VM.
Blummenfelt og Iden har fra før hver sin VM-seier.
Søndag var Stornes i helt egen klasse. Han kom til mål i ensom majestet og kunne ta seg god tid med å ta i mot hyllesten fra publikum.
Hardere kamp ble det om sølvmedaljen. Blummenfelt og Iden fulgte hverandre tett mesteparten av løpedelen, men mot slutten slet førstnevnte med kramper og måtte på et tidspunkt stoppe nesten helt opp.
Statsminister Jonas Gahr Støre var raskt ut med å gratulere trioen.
– Knallsterkt med trippel norsk på pallen i Ironman – en av verdens mest krevende triatlonkonkurranser med svømming, sykkel og maraton i skjønn forening! Skrev han på X.
– Gratulerer så mye til Casper Stornes, Gustav Iden og Kristian Blummenfelt. Norge er stolte! Fortsatte Støre.
Ironman-konkurransen består av 3,8 kilometer svømming, 180 kilometer sykling og 42,2 kilometer løping. Det siste tilsvarer et maraton.
(©NTB)