Moen nummer 49 i VM-maratonet – afrikansk seier etter kjempedrama
Sondre Nordstad Moen (34) løp inn til 49.-plass på maraton under VM i friidrett i Tokyo. Zerei Kbrom Mezngi fikk det knalltøft.
Sport: Moen hadde blitt fraløpt med ett minutt av ledergruppen da det gjensto en drøy mil. Han fortsatte i etterkant å tape tid og løp til slutt over målstreken på 49.-plass, over elleve minutter bak vinneren Alphonce Felix Simbu (Tanzania)
Moen fikk opp tiden 2.21.22. 34-åringen har 2.05.48 som personlig rekord. Moen senket farten mye på tampen i mandagens løp.
Simbu ble verdensmester foran tyske Amanal Petros og italienske Iliass Aouani. Det ble en svært spennende avslutning på løpet inne på Olympiastadion i den japanske hovedstaden.
– Det er den mest dramatiske maratonspurten i VM-historien, utbrøt NRK-kommentator Jann Post.
Simbu vant med tiden 2.09.48.
Det var meldt over 25 grader i Tokyo. Høye temperaturer er ventet å prege mesterskapet i Asia.
Zerei Kbrom Mezngi (39) måtte halvveis slippe tetgruppen, og i etterkant viste TV-bildene at han slet.
– Det kan bli 19 brutale kilometer herfra og inn, sa NRK-kommentator Jann Post.
Det er ikke kjent hvor Mezngi befinner seg i løypa.
– Mye tyder på at han har brutt, sa Post.
Mezngi sjokkerte mange da han løp inn til EM-sølv på 10.000 meter i München i 2022.
Victor Kiplangat (Uganda) var regjerende mester etter triumfen i Budapest for to år siden. Han hang lenge med i front, men måtte slippe på tampen.
Moen løp mandag sitt andre maraton i et verdensmesterskap etter at han i 2023 ble nummer 22. I fjor endte han på 32.-plass i OL. Moen har 19.-plass som sitt beste mesterskapsresultat. Det kom under OL i Rio i 2016.
Skjalg-løperen har 2.07.10 som personlig rekord. Tiden satt han under et maraton i Valencia i 2022. Mezngi endte på 52.-plass i OL i fjor. Da løp han på tiden 2.14.14.
(©NTB)