reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Madagaskars president Andry Rajoelina sier han har flyktet i frykt for sitt eget liv. Foto: Peter Dejong / AP / NTB

Madagaskars president sier han har flyktet

Madagaskars president Andry Rajoelina sier i en tale i kveld at han har måttet flykte til et sikkert sted for å redde sitt eget liv.

Av NTB | 13.10.2025 22:43:12

Krig og konflikter: Rajoelina sier i talen, som ble utsatt to ganger mandag, at det bare er en ting som kan løse konflikten, og det er at alle må respektere grunnloven. Han sier ingenting om han kommer til å trekke seg eller ei.

Tidligere mandag meldte radiokanalen RFI at 51-åringen hadde fløyet ut med et fransk militærfly på søndag etter en avtale med Frankrikes president Emmanuel Macron. Macron har ikke villet kommentere opplysningene.

– Jeg vil ikke bekrefte noe i dag. Jeg vil bare uttrykke vår store bekymring, sier Macron om situasjonen.

President Rajoelina har ikke blitt sett offentlig siden forrige uke.

De siste ukene har det vært mye uro i landet, og mange har blitt drept i myndighetskritiske demonstrasjoner som har krevd Rajoelinas avgang.

Så sent som søndag sa Rajoelina at det er et kuppforsøk på gang på Madagaskar, ettersom soldater fra den mektige militæravdelingen Capsat har sluttet seg til demonstrasjonene.

(©NTB)

Flere nyheter: