NHO Byggenæringen: – Regjeringen prioriterer ikke boligkrisen i budsjettforslaget
Byggnæringen mener regjeringen sakker tempoet mot eget boligmål i forslaget til neste års statsbudsjett.
Politikk: Regjeringen foreslår «en rekke tiltak i neste års statsbudsjett for å bygge flere boliger», skriver Kommunal- og distriktsdepartementet i en pressemelding.
Men NHO Byggenæringen mener regjeringen med dette ikke prioriterer boligkrisen i dette forslaget.
– Enten sparer regjeringen på konfekten til budsjettforhandlingene, eller så sakker de tempoet mot eget boligmål, skriver Nina Solli, administrerende direktør i NHO Byggenæringen, i en epost til NTB.
Husbankens utlånsrammer kuttes med 2 milliarder kroner i forhold til revidert budsjett i år, påpeker hun. Regjeringen foreslår nå en låneramme i Husbanken på 32 milliarder kroner i 2026.
Målet til regjeringen er å tillate igangsettelsen av 130.000 nye boliger innen 2030.
Blant grepene varslet i forslaget til statsbudsjett for 2026 for å få til dette, er å gå gjennom og vurdere kravene i byggteknisk forskrift (TEK), som setter minstekrav til nye bygg, i tillegg til å tilrettelegge for mer digitalbruk.
I tillegg økes bevilgningene til Direktoratet for byggkvalitet (DiBK) økes med 30 millioner kroner.
Det har ikke vært bygget så få nye boliger som nå siden krigen, ifølge NHO Byggenæringen, som stadig roper varsku om det store etterslepet i boligbyggingen og konsekvensene det har for bransjen.
(©NTB)