Forsvarssjefen peker på muligheten for russisk angrep mot Norge i ny bok
Forsvarssjef Eirik Kristoffersen og hans bror Frode Kristoffersen peker i en ny bok minst tre ganger på scenarioer der Russland invaderer deler av Norge.
Politikk: Det skriver Altinget. Det er i boka «Beredt. Forsvarsevne og motstandskraft», som kommer ut onsdag, at dette skjer.
Forsvarssjefens bror er generalmajor og sjef for operasjoner ved Natos kommandosenter i Norfolk i USA.
Ifølge Altinget beskriver brødrene minst tre ganger et scenario hvor Russland invaderer Norge for å verne atomvåpnene som er utstasjonert på Kolahalvøya.
Brødrene skriver blant annet at «Russland kan se det som nødvendig å invadere deler av Norge hvis landet tror at det militære tyngdepunktet er truet», og at hvis Putin «oppfatter at krisen er stor nok», kan grepene han tar, «inkludere en invasjon av deler av Norge».
Vestlige etterretningstjenester vurderer ikke en russisk invasjon av Norge som sannsynlig på kort sikt. Brødrene påpeker også at det er «en høy terskel for Russland å risikere å utløse Natos artikkel 5 ved å angripe Norge», og at konsekvensene for Russland kan bli svært store.
Videre viser de til at Russland har bundet opp store landstyrker i Ukraina, at det vil ta flere år å bygge opp disse etter krigen, og at det er i Russlands interesse med lav spenning i nordområdene.
(©NTB)