reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Johann Forfang i ovarennet i skiflygingsbakken i Planica fra et verdenscuprenn i 2016. Foto: Primoz Lovric / NTB

Planica utvider gigantbakken – åpner for hopp på 270 meter

Skiflygingsbakken i Planica har fått grønt lys til å bli verdens største med god margin. Nyheten gleder det norske hoppmiljøet.

Av NTB | 13.10.2025 18:23:13

Sport: Den slovenske regjeringen stiller seg bak prosjektet, som i framtiden skal gjøre det mulig å få svev på 270 meter.

Oppgraderingen er ventet å koste 2,69 millioner euro, ifølge RTV. Det skriver Nettavisen. Målet er å ha mammutbakken ferdigstilt innen 30. november 2027.

– Jeg ønsker dette velkommen. Det er fint at man pusher grenser, sier Norges sportssjef Jan-Erik Aalbu til Nettavisen.

I mange år har Planica konkurrert med Vikersund om å ha verdens største hoppbakke, og nå gjør slovenerne sitt for å rykke kraftig ifra.

– Vikersund er en utrolig viktig bakke for hoppsporten. Jeg håper de er med på utviklingen, sier Aalbu.

Domen Prevc satte tidligere i år verdensrekord etter å ha greid 254,5 meter i Planica.

(©NTB)