reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
En 15-åring og en 16-åring er siktet i forbindelse med en eksplosjon fra en håndgranat på Strømmen. Ingen personer ble skadet. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

15-åring pågrepet etter granatangrepet på Strømmen

Torsdag kveld pågrep politiet en 15-åring fra Oslo som de mener sto bak trusselhendelsen på Strømmen 4. oktober og granateksplosjonen 6. oktober.

Av NTB | 10.10.2025 09:43:20

Kriminalitet og rettsvesen: – Pågripelsen kommer som resultat av et omfattende etterforskningsarbeid de siste døgn. Videoovervåking fra en rekke plasser og vitneobservasjoner, sammenholdt med elektroniske spor, har ført fram til pågripelsen, skriver Øst politidistrikt i en pressemelding.

Hendelsene skjedde ved et serveringssted på Strømmen.

– Det er viktig at vi har rask fremgang i disse alvorlige sakene. Jeg er glad for at vi nå har kommet et godt skritt videre i etterforskningen, sier påtaleansvarlig Eirik Braathen i pressemeldingen.

Siktede har fått oppnevnt forsvarer, men har ikke ønsket å la seg avhøre av politiet. Han vil bli fremstilt for varetektsfengsling i Romerike og Glåmdal tingrett fredag klokken 13. Politiet vi begjære lukkede dører. I første omgang ber politiet om to ukers varetekt begrunnet med fare for bevisforspillelse.

– Vi mener at han har hatt en form for tilretteleggingsrolle. I det så legger vi at han trolig ikke var til stede da granaten sprengte, sa Braathen til Aftenposten.

Lørdagen før granateksplosjonen ble det funnet et 3D-printet våpen og patroner på stedet, opplyser Braathen videre.

– Det er en hendelse med skadeverk, det blir funnet en knust rute. Inne i lokalet ble det funnet et 3D-printet våpen, og utenfor fant man ubrukte patroner, sier han.

Det var TV 2 som først omtalte funnet av 3D-våpen tidligere denne uken, men da med anonyme kilder.

Braathen sier også at de ser «åpenbare» linker mellom eksplosjonen på Strømmen og i Pilestredet i Oslo for nær tre uker siden, 23. september. Da ble en granat ble kastet mot en butikk.

30. september ble det avfyrt skudd mot en bolig i Sarpsborg. Begge disse hendelsene knytter politiet til det svenske kriminelle nettverket Foxtrot.

Torsdag ble en 16 år gammel gutt varetektsfengslet i en uke i samme sak.

Politiet ser denne hendelsen i sammenheng med eksplosjonen natt til tirsdag.

Flere nyheter: