Israels finansminister avviser avtalen – sier Israel må fortsette krigen når gislene er fri
Israels finansminister Bezalel Smotrich sier at Hamas må ødelegges når gislene er satt fri. Hans parti kommer ikke til å stemme for en fredsavtale.
Politikk: Smotrich og hans parti Det religiøse sionistpartiet regnes for å være blant de mest ytterliggående i Benjamin Netanyahus regjering, og han har blant annet gjentatte ganger krevd at Israel annekterer store deler av den okkuperte Vestbredden.
– Vi slutter oss ikke til den kortsiktige feiringen og kommer ikke til å stemme for avtalen, skriver han på X.
Sammen med sikkerhetsminister Itamar Ben-Gvir truet han i januar med å forlate regjeringen som følge av våpenhvileavtalen mellom Israel og Hamas, noe som ville fått Netanyahus koalisjonsregjering til å kollapse. Begge ministrene ble imidlertid værende i regjeringen etter at Israel gjenopptok angrepene i Gaza.
Denne gangen sier Smotrich at han er svært bekymret for konsekvensene av at Israel skal løslate 2000 palestinske fanger. Han skriver på X at de «slipper fri neste generasjon med terrorledere».
– Vi har et stort ansvar for å forsikre at dette ikke er en avtale om gisselløslatelse i bytte for slutt på krigen, og at umiddelbart etter at gislene vender hjem skal Israel fortsette å kjempe med all sin makt for å utradere Hamas og oppriktig avvæpning av Gaza, så det ikke lenger truer Israel, skriver Smotrich.
Han advarer også mot «å vende tilbake til Oslo-sporet», en referanse til Oslo-avtalen fra 1990-tallet.
(©NTB)