Erik Hillestad får formidlerpris: – Har vist hvilken kraft det musikalske verdensspråket besitter
Erik Hillestad (73) har gitt stemme til artister fra undertrykte folk – så vel som å spille inn sanger med Carola i Betlehem og gi ut kronprinsesse Mette-Marits favorittsalmer.
Kuriosa og kjendiser: Nå har Kirkelig kulturverksted-grunnleggeren, plateprodusenten og sanglyrikkforfatteren fått Tonos formidlerpris for 2025 – som deles ut til en eksepsjonell formidler av musikk.
Det skjedde mandag morgen i Kulturkirken Jakob, som prestesønnen Hillestad åpnet som kulturscene i 2000 og ifølge Tono har gjort til «en av Norges aller viktigste konsertscener».
– Gjennom 50 år har Erik Hillestad vist hvilken kraft det musikalske verdensspråket besitter. Han er en sentral skikkelse i norsk musikkliv, heter det fra juryen, ledet av artisten Johanne Flottorp og bestående av komponister, låtskrivere, tekstforfattere og musikkforleggere.
I sjangre som folkemusikk, visesang, kirkemusikk, jazz, pop og verdensmusikk har Hillestad gitt ut navn som Arild Andersen, Ketil Bjørnstad, Sondre Bratland, Kari Bremnes, Erik Bye, Sigvart Dagsland, Bjørn Eidsvåg, Karoline Krüger, Geirr Lystrup, Ole Paus, Bjarne Brøndbo, Sondre Bratland, Morten Harket, Carola og Knut Reiersrud.
Men han har ifølge pressemeldingen også sett utover grensene, og gitt artister fra undertrykte folkegrupper en stemme, som palestinske Rim Banna og iranske Mahsa og Marjan Vahdat. Derfor trekker Tono-juryen fram hvordan Hillestad har løftet fram kunst, kultur og menneskeverd som «brobyggende mellom kulturer».
Tono-juryen løfter fram utgivelsen «Lullabies from the Axis of Evil», utgitt i 2004 som svar på daværende president George W. Bush’ betegnelse på Midtøsten-land som en ondskapens akse.
Hillestad reiste rundt til land som Palestina, Afghanistan, Syria og Cuba og gjorde opptak av vuggesanger, og koblet dem med vestlige kolleger som Rickie Lee Jones, Nina Hagen, Anisette, Eva Dahlgren og Kari Bremnes.
– Vuggesanger er et sterkt uttrykk for menneskeligheten i enhver kultur, sa Erik Hillestad til NTB til 20-årsjubileet i fjor. Da konstaterte han at «prosjektet dessverre ikke har blitt mindre aktuelt med årene».
Siden Hillestad startet plateselskapet KKV i 1974, har han vært med på å gi ut over 500 plater og 5000 låter, skrevet sanger, produsert og tatt initiativ til stadig nye prosjekter.
«Han har vært leder for en organisasjon som har formidlet musikk, oppført kirker, bygd broer og vært et etisk og moralsk kompass for norsk musikkliv i en tid med økende fremmedgjøring og fremmedhat. Organisasjonen har skapt arenaer for dialog gjennom musikk», heter det videre.
(©NTB)