WHO: Våpenhvile har ikke hjulpet på sulten i Gaza – regnes stadig som katastrofal
Våpenhvilen på Gazastripen har ikke hjulpet stort for de sultrammede palestinerne der, ifølge Verdens helseorganisasjon (WHO).
Politikk: Årsaken er at det ikke slippes inn nok nødhjelp.
– Situasjonen er fortsatt katastrofal, fordi det som kommer inn, ikke er nok, sier WHO-direktør Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Han slår fast at det «ikke gjøres bedring med sulten fordi det ikke er nok mat».
Det står også forferdelig dårlig til med helsevesenet i Gaza. WHO anslår at de totale kostnadene som kreves for å bygge det opp igjen etter krigen, vil være på minst 7 milliarder dollar, ifølge Tedros. Det tilsvarer 70 milliarder kroner.
– Det er ingen fullt funksjonelle sykehus i Gaza, og bare 14 av 36 er i drift i det hele tatt. Det er kritisk mangel på essensielle medisiner, utstyr og helsearbeidere, sier Tedros.
Det ble innført nødhjelpsblokade i Gaza i mars i år, men Røde Kors slapp inn på nytt da våpenhvileavtalen trådde i kraft. Organisasjonen beskriver imidlertid situasjonen der som kaotisk, og sier det er flere hindre for nødhjelpsutdelingen.
FN har erklært hungersnød nord i Gaza, og et ukjent antall mennesker har enten sultet i hjel eller er døde av sykdommer. Noe nødhjelp har sluppet inn siden mai, men ikke i nærheten av nok.
(©NTB)