reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Et vitne sier at Høiby sa på et nachspiel at han måtte slå opp med kjæresten sin før han kunne gå inn på et soverom med den fornærmede kvinnen i Lofoten. Tegning: Ane Hem / NTB

Vitne: Høiby sa han måtte slå opp med kjæresten så han kunne gå inn til Lofoten-kvinnen

Marius Borg Høiby snakket mye i telefonen på et nachspiel før han gikk inn på et rom med kvinnen han nå er tiltalt for å ha voldtatt.

Av NTB | 12.02.2026 10:38:09

Kriminalitet og rettsvesen: – Han sa at han måtte bare slå opp med kjæresten sin, sånn at han kunne gå inn til den fornærmede, sa et vitne i Oslo tingrett torsdag formiddag.

Hun var til stede på et nachspiel i en leid leilighet i Lofoten der Marius Borg Høiby skal ha voldtatt en sovende kvinne i oktober 2023.

Ifølge venninnen var ikke den fornærmede kvinnen spesielt «keen» på Høiby, men de to hadde kommet i kontakt på Tinder i forkant av besøket i Lofoten i oktober 2023. Kronprins Haakon og Marius Borg Høiby var på privat reise for å surfe i området og hadde blitt med på en filmvisning på et utested om kvelden. Etterpå ble Høiby invitert med på et nachspiel i en leilighet.

– Er det vanlig å ligge med folk på lættis? undret advokat Ellen Holager Andenæs.

– Det kan godt være, svarte vitnet.

Både den fornærmede kvinnen og Høiby har fortalt hvordan de møttes gjennom Tinder. De hadde frivillig sex flere ganger den aktuelle natta, før Høiby skal ha voldtatt henne på morgenen. Han nekter straffskyld for dette.

– Jeg husker at hun sa at hun ville legge seg og sove, men han ville fortsette å ha sex, og at det ble litt sånn klinsj mellom dem, sier hun.

Dagen etter snakket venninnene sammen om festen og natten.

– Han bare fortsatte og fortsatte, uten å gi seg, skal den fornærmede kvinnen ha fortalt vennene om natten med Høiby.

Underveis i nachspielet skal Høiby også ha snakket mye i telefonen og gått mye ut og inn av leiligheten. Begge vitnene oppfattet at det var kjæresten Høiby snakket med i telefonen på nachspielet.

Høiby sa i retten tidligere denne uken at han hadde kontakt med den såkalte Frogner-kvinnen på telefonen denne kvelden. Han sa at de hadde kranglet dagen før, men at de ikke var sammen på dette tidspunktet.

– Marius nevnte at han måtte drikke så mye fordi at det ikke var hvite linjer der, sa kvinnen.

– Jeg tolket jo at det var kokain han mente, sa hun videre.

Kvinnen fortalte i retten at den fornærmede venninnen hadde gitt uttrykk for at kjemien mellom henne og Høiby ikke var på topp, men at hun likevel ville ligge med ham. Høibys forsvarer refererte til et politiavhør der venninnen hadde brukt et uttrykk om at den fornærmede hadde sagt hun ville gjøre det «for the plot» og «på lættis».

Underveis i nachspielet skal den fornærmede kvinnen ha kommet ut fra soverommet hun delte med Høiby og sagt noe til de andre om at hun var sliten og trøtt, men at Høiby bare ville fortsette å ha sex. Denne opplysningen ble også gjenfortalt av et annet vitne som forklarte seg i retten torsdag formiddag, også en venninne av den fornærmede kvinnen.

Begge kvinnene fortalte at de hadde et godt inntrykk av Høiby, men at stemningen forandret seg i løpet av nachspielet. Høiby skal ha gått mye inn og ut og badet i sjøen sammen med noen som holdt til i en naboleilighet.

Det første vitnet sa at stemningen i leiligheten stort sett var god gjennom natta, men at Høiby var opptatt av å drikke mye alkohol.

(©NTB)

Flere nyheter: