Vil omdøpe Kennedy-senteret til Trump-senteret: «Et kulturelt ikon»
Republikanerne vil legge fram et lovforslag der USAs nasjonale kultursentrum for scenekunst, Kennedy Center, skal omdøpes til Trump Center.
Politikk: Ifølge forslaget blir det nye navnet i sin helhet Trump Center for the Performing Arts, skriver The Wrap. Navnebyttet er del av et nytt lovforslag, kalt «Make Entertainment Great Again», forkortet til Mega.
Der inngår også et forslag om å oppkalle et operahus som er del av Kennedy-senteret til First Lady Melania Trump Opera House. I forrige uke bevilget republikanerne i Representantenes hus midler til Kennedy-senteret på vilkår av dette navneskiftet.
– Det er vanskelig å finne et mer betydelig kulturelt ikon de siste 40 årene enn president Trump, sier mannen bak lovforslaget, republikaneren Bob Onder fra Missouri, og sikter til Trumps innsats i TV-realityen «The Apprentice» og «Home Alone 2».
John F. Kennedys barnebarn Jack Schlossberg skriver på Instagram at dette ikke handler om kultur i det hele tatt, men om at Trump «er besatt av å bli større enn JFK», ifølge NPR.
– Dette er sinnssykt. Det får blodet mitt til å koke. Det er så latterlig, så smålig, så trangsynt, skriver Maria Shriver, niesen til Kennedy, på X. Hun lurer på hvor det skal stoppe – etter at Trump nå har lagt stein over rosehagen i Det hvite hus, som nettopp John F. Kennedy anla.
President Trump ble styreleder for Kennedy Center i februar, etter at han sparket flere i styret, ifølge Deadline. Etter utnevnelsen av Trump sank salget av engangsbilletter med 50 prosent sammenlignet med samme periode i 2024.
I kjølvannet har en rekke artister dessuten boikottet eller har trukket seg fra å opptre på senteret, som åpnet i 1971 – og er oppkalt etter presidenten som ble myrdet i 1964.
(©NTB)