Verdenscupfersking nær pallskrell: – Skjønner ingenting
Karoline Grøtting (24) leverte et knallsterkt renn og ble nummer fem på 10-kilometeren i langrennsverdenscupen i Oberhof.
Sport: Grøtting fikk verdenscupdebuten på sprinten lørdag. Der endte hun på 30.-plass. Søndag ventet en distanse som passet henne bedre, og der hadde hun lenge ledelsen før svenske Moa Ilar tok seieren fra sent startnummer.
Deretter kom flere andre store stjerner seg forbi Grøtting. Grøtting slo en annen svenske, Maja Dahlqvist, med ett fattig tidel. Dermed ble hun nummer fem.
– Det var veldig, veldig gøy. Jeg skjønner ingenting. Jeg startet så tidlig og fikk ingen gode sekunderinger, sa Grøtting til Viaplay.
– Det er mitt første distanserenn, og jeg merker at nivået er mye høyere enn i Skandinavisk Cup og Norgescup. Jeg hadde håp om topp ti, men var så redd for å havne rundt plass 30 eller 40, lo hun.
Faren Theis var til stede i Oberhof for å følge datteren. Han var rørt etter datterens prestasjon.
– Han betyr alt. Han er min største støttespiller, sa Grøtting.
Plassen på laget i Oberhof sikret hun seg gjennom å lede Skandinavisk Cup sammenlagt.
Grøtting er en del av laget Team Anlegg Øst. Der er også Karoline Simpson-Larsen og Einar Hedegart en del av treningsgruppa. Begge de to sistnevnte har blitt tatt ut til OL neste måned.
– Det er en veldig betryggende ting å se. Når man ser at de presterer i verdenscupen, ser man at det er mulig, sa Grøtting.
Hun varslet etterpå at hun nå har mål om en pallplass i verdenscupen denne sesongen.
Margrethe Bergane, Tiril Udnes Weng, Mali Eidnes Bakken, Maren Wangensteen og Eva Ingebrigtsen deltok også for Norge.
Siste verdenscuprunde før OL avvikles i sveitsiske Goms førstkommende helg. Det skal konkurreres i sprint og 20 kilometer fellesstart.
Grøtting tok sølv på 10 km fristil i NM tidligere denne uken. Hun har slått hardt tilbake etter en tung sesongstart. Magesår og dødsfallet til morfaren preget henne i november, men siden har hun løftet seg stort.
Milla Grosberghaugen Andreassen ble nest beste norske i rennet med 14.-plass. Andreassen ble norgesmester på sprint denne uken. Hun seiler opp som en kandidat til å få plass i OL i Nord-Italia neste måned.
(©NTB)
