reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Uansett hva, så er det forsvaret av Norge og støtte til Ukraina som skal ha førsteprintet hvis Venstre-leder Guri Melby får det som hun vil under landsmøtet til helga. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Venstre-ledelsen vil programfeste at forsvar og Ukraina alltid skal ha førsteprioritet

Venstre skal gi opprusting og støtte til Ukraina førsteprioritet de neste fire årene hvis partiledelsen får igjennom sitt høyst uvanlige forslag til helga.

Av NTB | 04.03.2025 14:54:02

Politikk: – Det er viktig at vi som politikere er ærlige på at den situasjonen vi står i nå, kan ikke løses uten at det har konsekvenser for andre sektorer. Og jeg tror det er viktig at vi sier det klart og tydelig, sa Venstre-leder Guri Melby da hun tirsdag holdt pressekonferanse i oppladningen til helgens landsmøte.

Hun oppga den nye og tidvis dramatiske sikkerhetssituasjonen i Europa som hovedbegrunnelse for at ledertrioen i Venstre går til det uvanlige skrittet å foreslå et eget, overordnet tillegg i partiprogrammet for kommende stortingsperiode:

– Vi foreslår å legge inn et forbehold i programmet på første side som sier at Venstre mener at opprusting av Forsvaret og støtte til Ukraina har overordnet prioritet i neste periode. Hvorvidt Venstre vil lykkes med de andre punktene i programmet, vil da være avhengig av det gjenstående økonomiske handlingsrommet, sa partilederen.

Venstre samles til landsmøte på Lillestrøm fredag. Valget av personer til sentrale verv synes fullstendig ukontroversielt, og utkastet til partiprogram for en periode der Venstre fort kan befinne seg i en borgerlig regjering – følger kjente linjer.

– Det kommer til å være satsingsforslag både på skole, klima, miljø og næringspolitikk. Men det er viktig at vi setter det inn i den rammen at i en situasjon der vi må prioritere, så kommer vi til å prioritere Norges sikkerhet, sa Melby.

– Det betyr i praksis opprusting av eget forsvar, tettere integrasjon med Europa og mer støtte til Ukraina. Så mener jeg det er viktig at vi er ærlige på at det kommer til å koste. Det kommer til å spise av det økonomiske handlingsrommet i årene framover, utdyper Melby overfor NTB.

Det betyr ikke at Venstre skal sette all øvrig politikk på pause i kommende periode, men der pengene ikke strekker til, vil andre formål enn sikkerhet og forsvar måtte vike plassen. Hva det er, er tilsynelatende ikke helt klart for partilederen, slik situasjonen er nå.

– Hvis vi er villige til å gjennomføre reformer som gjør at vi bruker pengene smartere de neste årene, så vil vi også kunne ha rom for nye løft på områder som er viktige, sier Melby.

– Men vi ser også at statens utgifter på en del områder øker kraftig, for eksempel når det gjelder uførhet og sykepenger. Dette spiser veldig mye av det økonomiske handlingsrommet. Kostnadsøkningen til dette alene var i fjor større en økningen i forsvarsbudsjettet.

– Du setter sykelønnsordningen opp mot forsvaret av Norge?

– Vi går til valg på en sykelønnsordning som vi mener er bedre enn dagens ordning. Den innebærer at du får litt mindre utbetalt etter seks måneder, men at du også kan få sykelønn lengre. Så det vil jo kanskje være en bedring for mange langtidssyke.

Melby mener de som «tviholder på en ordning som ble lagd for 40–50 år siden» og mener den er den riktige for all framtid, de går rundt med ideologiske skylapper «uten å være villig til å se realiteten i øynene».

Venstre vil åpne debatten om EU-medlemskap, spare penger på å effektivisere byråkratiet og endre sykelønnsordningen. Men bak alt annet ligger krigen i Ukraina og det nye sikkerhetspolitiske klimaet med Donald Trump bak spakene i Det hvite hus som et nokså dystert bakteppe.

Melby peker blant annet på effektiviseringskutt i byråkratiet og ulike reformer partiet var med på forrige gang det satt i regjering, som måter å redusere kostnader og frigjøre midler på.

(©NTB)

Flere nyheter: