LIVESENTER
Menu
Venstre-leder Guri Melby mener oljefondet må trekke investeringene ut av Israel. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Venstre krever at oljefondet må trekkes ut av Israel

Venstre-leder Guri Melby krever at regjeringen trekker oljefondet helt ut av alle investeringer i israelske selskaper.

Av NTB | 05.08.2025 13:54:53

Økonomi og næringsliv: – Krigen på Gaza er en humanitær katastrofe og vi har et moralsk ansvar for å gjøre alt vi kan for å stanse sivile lidelser. Verdens avmakt er vond å føle på, men oljefondet kan vi faktisk gjøre noe med. Vår felles pensjon kan ikke være investert i Israels ulovlige krig, sier Guri Melby, leder i Venstre.

Hun mener at finansministerens lovnader om å be Norges Bank om en ny gjennomgang av fondets investeringer i Israel er utilstrekkelig.

– Stoltenberg og Støre har ved alle anledninger motsatt seg å stramme inn på Oljefondets eierskap i selskaper som bidrar til Israels krigføring på Gaza. Å be om en ny gjennomgang nå, fordi det blir medieoppmerksomhet om en sak, er altfor lite og altfor sent, sier hun.

Hun kaller fondets investering i det israelske selskapet Bet Shemesh Engines i 2023 og senere oppkjøp for ukloke.

– Venstre mener Norge nå må trekke oljefondet helt ut av alle investeringer i Israelske selskaper, for å unngå at vi stadig kommer i situasjoner som denne knyttet til problematiske enkeltselskaper, sier Melby.

Mandag skrev Aftenposten at oljefondet har investert i Bet Shemesh Engines Holdings, som vedlikeholder israelske jagerfly og har økt aktiviteten sin de siste årene som følge av krigen i Gaza.

(©NTB)

Flere nyheter: