Venezia-beboere protesterer mot Bezos-bryllup
Marta Sottoriva er lærer i Venezia og har stått på barrikadene flere ganger. Nå for tiden er den viktigste kampsaken: bryllupet til Amazon-gründer Jeff Bezos.
Økonomi og næringsliv: Tidligere har hun kjempet mot alt fra cruiseskip til økende husleier i kanalbyen, som opplever en rekke utfordringer knyttet til overturisme.
Nå lyder parolen «ingen plass til Bezos» i forkant av at mangemilliardæren skal gifte seg med tidligere TV-journalist Laursen Sanches, skriver The Guardian. Bryllupet holdes i Venezia i slutten av juni.
– Byen vår er solgt til høystbydende, sier Sottoriva til den britiske avisen.
– Hver gang en begivenhet som dette finner sted, går byen i stå. Områder blir utilgjengelige, og det kommer enda flere turister. Dette bryllupet er virkelig symbolet på alt som er galt med Venezia, sier læreren.
Detaljene rundt feiringen holdes hemmelig, og selv ikke datoen for bryllupet vil kommunen gå ut med.
– Det er mye sinne i luften fordi byrådet nok en gang har gjort seg til slaver for profittens logikk.
– Dette bryllupet skaper mye friksjon særlig fordi det skjer i en tid der Venezia allerede er utslitt, som følge av ukontrollert turisme, sier den lokale opposisjonspolitikeren Giovanni Andrea Martini.
Ordfører Luigi Brugnaro bedyrer på sin side at bryllupet ikke vil skape noen ubeleiligheter og har fordømt protestene som skammelige.
Innbyggerne var for øvrig langt mer velvillig innstilt til det forrige store kjendisbryllupet da George Clooney giftet seg med Amal Alamuddin i 2014.
(©NTB)