Menu
– Hvis det blir slik vi håper, nemlig at Senterpartiet får en nøkkelposisjon i Stortinget, så må Arbeiderpartiet samarbeide med oss skal de få gjennomslag for et statsbudsjett, sier Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Vedum med budsjettkrav til Ap: 7,5 milliarder til kommunene

Trygve Slagsvold Vedum (Sp) krever milliarder til Kommune-Norge og varsler at dette vil være en hovedprioritering i forhandlinger med en eventuell Ap-regjering.

Av NTB | 03.09.2025 06:01:45

Politikk: De 7,5 milliardene er en kombinasjon av fem milliarder i såkalte frie midler til kommunene, to milliarder som følge av en regelendring som reduserer kommunenes renteutgifter, og en halv milliard finansiert gjennom kutt i statlig byråkrati, varsler Vedum, som krever kronene på plass i statsbudsjettet for 2026.

– Vi i Senterpartiet er veldig opptatt av gode lokalsamfunn rundt omkring i hele Norge. Skal man ha grunnleggende tjenester der, trenger man at kommunene er i stand til å sørge for at det er skole, eldreomsorg og barnehage: de grunnleggende tingene, sier Sp-lederen til Nationen.

Vedum omtaler kronene som en «kraftpakke for skole og omsorg».

– Hvis det blir slik vi håper, nemlig at Senterpartiet får en nøkkelposisjon i Stortinget, så må Arbeiderpartiet samarbeide med oss skal de få gjennomslag for et statsbudsjett. Da vil dette være en av våre hovedprioriteringer, fortsetter han.

(©NTB)

Flere nyheter: