Menu
Smøresjef Tord Hegdahl er forberedt på det meste foran første langrennsøvelse i OL. Her under torsdagens trening på stadion i Lago di Tesero. Foto: Terje Pedersen / NTB

Varme skaper hodebry for OL-smørerne: – Vi må ha litt is i magen

Norges medaljehåp i langrenn er møtt med varme og nedbør utenom det vanlige i dagene opp mot OLs første langrennsøvelse. Det gir utfordringer.

Av NTB | 06.02.2026 08:27:39

Sport: Lørdag starter medaljejakten med fire norske jenter på startstreken i 20 kilometer skiathlon på stadion i Lago di Tesero.

Da NTBs team ankom stadion torsdag, var skydekket tungt, og sola ventet på å sprenge seg fram. Tidligere på morgenen snødde og sluddet det.

Dette er ikke som det pleier å være på et av verdens mest berømte langrennssteder. Det normale er skyfri himmel og glitrende sol gjennom det meste av dagen, og så er det kaldt om natta.

Når kvinnene skal ut i skiathlon, er det meldt sju varmegrader. Værmeldingene har endret seg omtrent time for time de siste dagene.

Det gjør at jobben til smøresjef Tord Hegdahl blir ekstra utfordrende. Nordlendingen overtok som sjef for den norske smøretraileren etter Stein Olav Snesrud i 2023.

– Vi har vært her veldig mange ganger før. Klimaet her er stort sett fint vær om dagen og kaldt om natta. Det er ikke det vi er blitt møtt med så langt, men vi kom hit ganske tidlig og har fått testet mange ski. Så har vi blitt møtt med nysnø og litt regn de siste dagene. Vi begynner å få mange testresultater på førene som har vært, sier Hegdahl til NTB.

Hegdahl lar seg ikke vippe av pinnen selv om føret er milevidt fra det som var tilfellet i iskalde OL i Sør-Korea i 2018 og i Beijing for fire år siden.

Så har han da også vært tilknyttet Norges Skiforbund siden 2014 og var i mange år nestsjef under Snesrud.

– Vi følger nøye med på værmeldingene og tenker på hvordan det vil bli på lørdag og søndag. Det handler om å være godt forberedt med alle alternativ fram til løpene er i gang.

– Det er det den ene værmeldingen sier nå. Vi må være forberedt med klister, rubb og litt kaldere varianter sånn som det ser ut nå, sier Hegdahl.

– Er meldingene en fordel eller ulempe målt opp mot konkurrentene?

– Jeg tenker veldig lite på det, men veldig mye på at vi skal være forberedt og få de beste skiene med de beste produktene til start. Jeg tror de andre nasjoner også tenker mest på seg selv. Men vi er glad i en utfordring. Det ser vi fram imot.

– Det er stor forskjell fra Pyeongchang og Beijing?

– Ja, helt klart. Jeg tror vi må ha litt is i magen i starten og se litt an hvilken retning vær og føre tar. Det handler veldig lite om Beijing og Pyeongchang, men heller å lese forholdene som møter oss her på morgenen.

– Is i magen og ikke i rubben?

– Helst, sier Hegdahl.

Hegdahl og teamet hans må treffe med skiene om de norske skal hente alle gullene og medaljene både de selv og omgivelsene venter av dem.

– Det skal bli spesielt mildt lørdag?

(©NTB)

Flere nyheter: