reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Visepresident J.D. Vance blir med kona til Grønland. Foto: Mark Schiefelbein / AP / NTB

USAs visepresident sier at han reiser til Grønland på fredag

USAs visepresident J.D. Vance sier at han skal reise til Grønland på fredag.

Av NTB | 25.03.2025 21:04:29

Politikk: Fra før er det kommet sterke reaksjoner fra Grønland og Danmark på et planlagt besøk fra blant andre Vances kone denne uka.

Det er tidligere opplyst at Usha Vance skulle reise til øya sammen med blant andre Donald Trumps sikkerhetsrådgiver Mike Waltz og energiminister Chris Wright. Dette besøket ble betegnet som «uoffisielt».

– Ser fram til å besøke Grønland på fredag, skriver Vance tirsdag i en melding på X, der det også er en lagt ved en video av at han forteller hva han planlegger å gjøre på Grønland. Blant annet skal han «sjekke hva som skjer med sikkerheten på Grønland».

Det planlagte amerikanske besøket har de siste dagene vakt oppsikt i lys av president Donald Trumps Grønland-interesse. Både Danmark og Grønland har avvist presidentens forespørsel om å «kjøpe» øya. Grønlands regjeringssjef Mute Egede har anklaget USA for å blande seg inn i deres politiske anliggender.

– Det var så mye begeistring rundt Ushas besøk til Grønland på fredag at jeg bestemte at hun ikke kan få ha all moroa for seg selv. Så jeg skal bli med henne, sier Vance i videoen.

Flere nyheter: