USAs etterretningssjef vil ikke si om hun brukte sin private mobiltelefon i gruppechat
USAs øverste etterretningssjef Tulsi Gabbard nektet å svare på om hun brukte sin private mobiltelefon i en gruppechat på Signal da hun tirsdag ble grillet i Senatet.
Krig og konflikter: – Jeg vil ikke snakke om det fordi det blir gjennomgått av Det nasjonale sikkerhetsrådet, sa Gabbard under høringen i Senatets etterretningskomité.
Gabbard var en av flere sikkerhetstopper som deltok i en gruppechat der redaktør Jeffrey Goldberg i The Atlantic utilsiktet hadde blitt invitert inn. I gruppen ble det blant annet delt informasjon om et kommende amerikansk angrep i Jemen.
Gabbard oppga under høringen at hun var på utenlandstur da gruppechatten ble etablert. Deretter ble hun spurt om hun brukte sin private mobiltelefon, men det ville hun ikke svare på.
Gabbard er etterretningsdirektør og øverste leder for USAs 18 etterretningsorganisasjoner, blant dem CIA, signaletterretningsorganisasjon NSA og den militære etterretningsorganisasjonen DIA.
Tirsdagens høring dreide seg om etterretningens trusselvurdering, men endte opp med i stor grad å handle om hva som skjedde da en journalist ble invitert inn i den interne gruppechatten der en rekke hemmelige militære opplysninger ble delt.
(©NTB)