NTB
USA, Israel og Libanon har signert rammeavtale
USA, Israel og Libanon har signert en trepartsavtale etter forhandlinger i Washington. – Et første skritt mot fred, sier USAs utenriksminister. USA, Israel og Libanon har signert en trepartsavtale etter forhandlinger i Washington. – Et første skritt mot fred, sier USAs utenriksminister.

USA, Israel og Libanon har signert en trepartsavtale etter forhandlinger i Washington. – Et første skritt mot fred, sier USAs utenriksminister.
USAs: USAs utenriksminister Marco Rubio opplyste fredag at partene er kommet til enighet om det som omtales som en rammeavtale.
– Det er mye jobb foran oss, sa Rubio, ifølge nyhetsbyrået Reuters. Nærmere detaljer om innholdet i avtalen ikke kjent, men israelske medier melder at avtalen innebærer at israelske styrker trekker seg tilbake fra noen områder i Libanon.
Tjenestepersoner fra Israel og Libanon har hatt direkte samtaler i den amerikanske hovedstaden de siste dagene. Iran-støttede Hizbollah har ikke vært en del av disse forhandlingene.
Etter ett år med krig i kjølvannet av Gaza-krigen kom en våpenhvile for Libanon og Israel på plass i oktober 2024. Den brøt sammen i begynnelsen av mars, bare to dager etter at Israel og USA gikk til angrep på Iran.
Mens Hizbollah skjøt droner og raketter mot israelske mål, svarte Israel med omfattende luftangrep og en ny bakkeinvasjon i Sør-Libanon.
Israelske myndigheter har tidligere sagt at de ikke vil trekke seg ut av et område som strekker seg opptil 10 kilometer nordover i Libanon. I dag okkuperer landet 608 kvadratkilometer, ifølge eksperter ved Carnegie Middle East Center.
Rundt 1,2 millioner libanesere omfattes av Israels såkalte evakueringsordre, og de blir advart mot å komme tilbake.
(©NTB)
