Connect with us

NTB

U2 lover «den største konserten i verden» – men hopper over Norge

U2 har valgt en ambisiøs tittel, «The Greatest Show On Earth», på neste års stadionturné i Europa. U2 har valgt en ambisiøs tittel, «The Greatest Show On Earth», på neste års stadionturné i Europa.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
U2 har spilt sammen i snart 50 år, og kommer med nytt studioalbum og turné i tiden fremover. Foto: Vivane Sassen / Handout / NTB

U2 har valgt en ambisiøs tittel, «The Greatest Show On Earth», på neste års stadionturné i Europa.

Amerika: – Det er en utfordring vi gir oss selv, like mye som alle andre: Å forsøke å skape den beste kvelden i noens liv, heter det i en felles uttalelse fra bandet, som ifølge NME sier dette om hva som er i vente fra deres hold:

– Litt showmann, litt sjaman, et fyrverkeri av farger, kompromissløs gitar, bass og trommer – og låter du kan holde fast ved. For når folk først tar turen for å se oss, skal vi i hvert fall være klare.

De irske rockelegendene slipper 13. november studioalbum nummer 16, «Carnaval De Luz», som får følge av en turné i 2027.

De skal spille en rekke konserter i Sør-Amerika, og offentliggjorde torsdag et knippe Europa-konserter, som går av stabelen i Stockholm, Amsterdam, Berlin, Lisboa, Milano og London.

Annonse

Det blir dobbeltkonserter i flere av byene – blant annet i Stockholm 26. og 28. april. Wolf Alice, som varmet opp for Harry Styles i Norge i 2022, følger U2 på hele Europa-ferden. U2 slipper snart flere konsertdatoer.

– Vi kan ikke røpe så mye om neste del av «The Greatest Show On Earth» ennå – vi jobber fortsatt med detaljene, sier gitarist The Edge, men lover én ting:

– Vi kommer til å avslutte turneen i Irland. Det finnes ikke noe annet sted vi heller ville vært, når denne festen skal rundes av.

I september avholdt U2 to overraskelseskonserter i Dublin for å markere at det var 50 år siden Bono, The Edge, Adam Clayton og Larry Mullen Jr. startet bandet. Men fortsatt føler legendebandet at de «har noe de må bevise».

– Du kommer ikke til noe stort dersom du ikke er villig til å mislykkes, sier the Edge i et intervju med Rolling Stone.

Annonse

Selv har Bono sagt at låten som turneen er oppkalt etter, «The Greatest Show On Earth», er hans favoritt fra det nye albumet.

– Det er kanskje vår beste låt på veldig lang tid. Det var en grunn til å bli i bandet, sa Bono da den ble sluppet som singel og musikkvideo tidligere i oktober.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige