Menu
Sveriges justisminister Gunnar Strömmer (M) er positiv til at USA nå innfører sanksjoner mot Foxtrot-nettverket. Foto: Anders Wiklund/ TT / NTB

USA innfører sanksjoner mot Foxtrot-nettverket

USA innfører sanksjoner mot det kriminelle svenske Foxtrot-nettverket og deres leder Rawa Majid.

Av NTB | 12.03.2025 16:02:11

Kriminalitet og rettsvesen: Det går fram av en pressemelding der det blant annet refereres til angrep mot Israels ambassade som en begrunnelse, melder det svenske nyhetsbyrået TT. Der kobles gruppa til Iran.

– Irans freidige bruk av internasjonale kriminelle organisasjoner og narkotikasmuglere understreker regimets forsøk på å nå sine mål med alle midler, uten hensyn til kostnadene for samfunn over hele Europa, sier USAs finansminister Scott Bessent i pressemeldingen.

– Finansdepartementet vil, sammen med våre partnere i den amerikanske regjeringen og internasjonalt, fortsette å holde dem som søker å fremme Irans brutale og destabiliserende agenda, ansvarlig, sier han.

Foxtrot-nettverket oppsto i Uppsala- og Stockholmsområdet og etablerte seg etter 2010 som en viktig distributør av narkotika i Sverige. Det allierte seg med flere kriminelle nettverk, men kom også etter hvert i konflikt med andre kriminelle bander, med bestillingsdrap, skyteepisoder og voldelige oppgjør som resultat.

Lederen Rawa Majid fra Uppsala, også kjent som den kurdiske reven, har vært fengslet i Sverige og er nå internasjonalt etterlyst. Han oppholder seg trolig i Tyrkia sammen med andre av gjengens ledere.

– Fra svensk side ser vi positivt på de stegene som tas av USA, og som innebærer at toneangivende aktører i nettverket kan hindres i å fortsette sin kriminelle virksomhet, sier Sveriges justisminister Gunnar Strömmer.

– USAs beslutning om å innføre sanksjoner mot en toneangivende svensk aktør kan forhåpentlig bidra til ytterligere å styrke det operative arbeidet som myndighetene driver, sier han videre.

Flere nyheter: