USA innfører nye sanksjoner mot Irans innenriksminister og flere andre
USA innførte fredag nye sanksjoner mot Iran. Sanksjonene omfatter flere iranske borgere og bedrifter, inkludert innenriksministeren, ifølge det amerikanske finansdepartementet.
Krig og konflikter: Blant de sanksjonerte er Irans innenriksminister Eskandar Momeni som Trump-administrasjonen anklager for å ha undertrykt landsomfattende protester som har utfordret Teherans teokratiske regjering.
Administrasjonen sier Momeni har hatt tilsyn med Irans politistyrker som er ansvarlige for dødsfallene til tusenvis av fredelige demonstranter.
Sanksjonene rammer også sekretæren i det øverste rådet for nasjonal sikkerhet, som det amerikanske finansdepartementet anklager for å være en av de første tjenestemennene som oppfordret til vold mot iranske demonstranter.
Videre er sanksjonene også rettet mot en gruppe på 18 personer og selskaper som er anklaget for å delta i hvitvasking av penger fra salg av iransk olje til utenlandske markeder som del av et skyggebanknettverk av sanksjonerte iranske finansinstitusjoner.
«Som rotter som forlater et synkende skip, overfører regimet febrilsk midler stjålet fra iranske familier til banker og finansinstitusjoner rundt om i verden. Vær trygg på at finansdepartementet vil handle,» sa finansminister Scott Bessent i en uttalelse.
Straffetiltakene er de siste fra USA og EU rettet mot høytstående tjenestemenn. EU innførte torsdag sine egne sanksjoner mot innenriksminister Momeni.
(©NTB)





