Trumps foreslår dramatiske budsjettkutt
President Donald Trump vil bruke langt mer på forsvar og sikkerhet, men kutte dramatisk i all annen offentlig pengebruk.
Politikk: Dette går fram av budsjettforslaget for neste år, som ble offentliggjort av budsjettkontoret i Det hvite hus fredag.
Ifølge kontoret foreslår Trump å øke forsvarsutgiftene med 13 prosent og utgiftene til innenlands sikkerhet med nesten 65 prosent sammenlignet med vedtatte nivåer for 2025.
Føderale overføringer til andre formål vil bli redusert med omtrent 23 prosent og ender i så fall på 2017-nivå.
Det er Kongressen som har det siste ordet i budsjettsaker, og i praksis blir det endelige statsbudsjettet ofte svært forskjellig fra forslaget som kommer fra Det hvite hus.
Blant dem som kan vente seg dramatiske kutt dersom Trump får det som han vil, er helsesektoren og skolevesenet.
Utdanningssektoren vil miste rundt 125 milliarder kroner i årlige overføringer dersom Trump får Kongressen med på sitt forslag, og helse- og sosialbudsjettet vil han kutte med over 26 prosent, nærmere 350 milliarder kroner.
Dette vil blant annet få dramatiske følger for National Institutes of Health (NIH) som administrerer 27 forskningsinstitusjoner, og som vil miste 40 prosent av sitt nåværende budsjett, nærmere 190 milliarder kroner.
Trump vil også halvere overføringene til Centers for Disease Control and Prevention (CDC) som er USAs svar på det norske Folkehelseinstituttet.
Det amerikanske utenriksdepartementet og USAs støtte til internasjonale organisasjoner vil bli kuttet med hele 84 prosent, ifølge Trumps forslag.
(©NTB)