reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
USAs president Donald Trump fra da han langet ut mot somaliske innvandrere under et regjeringsmøte i Det hvite hus i starten av desember. Foto: Julia Demaree Nikhinson / AP / NTB

Trump vil frata innvandrere dømt for svindel statsborgerskapet

Innvandrere som blir dømt for svindel mot «våre borgere», skal fratas statsborgerskapet, sier USAs president Donald Trump.

Av NTB | 13.01.2026 22:14:39

Politikk: Uttalelsen kom i forbindelse med at Trump talte på et arrangement i Detroit tirsdag. Presidenten brukte innvandrere fra Somalia som eksempel på hvem det kan være aktuelt å frata statsborgerskapet.

Trump har også tidligere gått hardt ut mot somaliske innvandrere og bedt dem forlate USA.

– Landet deres er ikke bra av en grunn. Vi går feil vei hvis vi fortsetter å ta inn søppel til landet vårt, sa han under et regjeringsmøte i desember, ifølge New York Times.

Samme måned sendte Trump-administrasjonen agenter fra immigrasjonspolitiet Ice til Minnesota for å pågripe og deportere somaliske innvandrere uten lovlig opphold. Delstaten har USAs største somaliske lokalsamfunn.

Som innvandrer i USA er det mulig å miste statsborgerskapet, men ikke hvis man dømmes for svindel eller andre kriminelle handlinger. Trump-administrasjonen må derfor endre loven for å få gjennom politikken sin.

(©NTB)

Flere nyheter: