Menu
Flere har samlet seg for å demonstrere mot USAs president Donald Trump i Berlin lørdag. Foto: Markus Schreiber / AP / NTB

Trump-protester starter rundt om i verden

Flere demonstranter er ventet i amerikanske gater lørdag under parolen «No Kings» i protest mot Trump-administrasjonens styre.

Av NTB | 18.10.2025 16:04:19

Krig og konflikter: Mennesker over hele USA og flere steder i verden samles til årets tredje markering siden Trump tiltrådte i januar. Lørdagens demonstrasjon skjer samtidig som landets føderale statsapparat er rammet av nedstenging, som har stengt føderale programmer og tjenester.

I Madrid og Berlin har allerede noen hundre amerikanere samlet seg for å rope slagord og holde plakater i en protest organisert av Democrats Abroad. Lignende demonstrasjoner er også planlagt i andre europeiske byer, deriblant Oslo.

Republikanerne og Det hvite hus har betegnet demonstrasjonene som en samling av radikale. Trump befinner seg ikke i hovedstaden under demonstrasjonene.

– Det sies at de omtaler meg som en konge. Jeg er ikke en konge, sa Trump i et intervju med Fox dagen før demonstrasjonene.

Den forrige runden med «No Kings»-protester fant sted i juni i flere tusen byer og småbyer over hele USA. De protesterte da mot en stor militærparade i Washington, som markerte både Trumps bursdag og 250-årsdagen til militæret.

(©NTB)

Flere nyheter: