reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
På Sør- og Østlandet må julelysene kompensere for manglende sol. Her blir det mørkt, grått og trist i dagene som kommer og i helgen. Foto: Javad Parsa / NTB

Trist på Øst- og Sørlandet – resten av landet kan glede seg til fint helgevær

Grått og mørkt i øst og sør, en del sol i Midt-Norge og vinterlig i Nord-Norge, er meteorologenes oppsummering av været i helgen.

Av NTB | 03.12.2025 11:29:29

Vær: Trøndelag blir helt klart værvinneren fredag til søndag, fastslår vakthavende meteorolog Charalampos Sarchosidis i Meteorologisk institutt.

Vestlandet får også stort sett fint vær disse dagene, men med mindre sol enn i Trøndelag.

– Østlandet og Sørlandet får det dårligste været, grått og regn, her blir det ikke mye sol å se, fastslår han.

– Jeg får klager over hvor mørkt og trist det er nå, og jeg kan ikke love noe bedring de kommende dagene, sier han.

– For å lyse opp dagene her må man nok ordne det selv, med julelys og stearinlys, fastslår Sarchosidis.

På den andre siden av fjellene, på Vestlandet og Midt-Norge vil det derimot bli langt bedre vær.

– Det er ikke så vanlig at det er dårlig i øst og fint på Vestlandet, men slik blir det i. Klar himmel gir minusgrader om natta, men om dagen kan det bli mye fin sol og noen plussgrader, varsler meteorologen.

– Det ser ikke ut til å bli noe særlig nedbør, det er i så fall bare snakk om noe spredt snø, sier Sarchosidis.

Han forteller at det ikke blir noe uvær eller sterk vind, men stabilt og kaldt i Troms og Finnmark, med kanskje fem-seks minusgrader.

I Nordland blir det noen plussgrader i helgen.

– Mye bra vær i nord også, og mer vinterlig, avslutter Sarchosidis.

Nedbøren som kommer her, vil heller ikke dreie seg om hvit snø.

Nord-Norge går inn i en roligere værperiode framover.

(©NTB)

Flere nyheter: