Tobias H. Johannessen en etappe fra norsk sykkelhistorie: – Tror det blir like kaos i morgen
Kaden Groves sørget for australsk seier på nest siste etappe i Tour de France. Tobias Halland Johannessen kom seg helskinnet gjennom en etappe med stygge velt.
Sport: Spurtkanonen Groves forbløffet med sin styrke i fjellene og tok sin første Tour-etappeseier i ensom majestet.
Johannessen kom inn til 24.-plass i gruppen med Tadej Pogacar i den gule ledertrøya, 7.13 minutter etter etappevinneren. Nordmannen forsvarte sin 6.-plass i sammendraget på en dag preget av regn og flere stygge velt. Uno-X-rytteren er på vei mot den beste norske sammenlagtplassering i rittet noensinne.
– Jeg tror vi skal vente med å juble til i morgen. Jeg tror det blir like kaos da. Det blir spennende å se om man kommer seg i mål, sa Johannessen til TV 2.
Han viste til at avslutningsetappen inneholder klatring opp Montmartre, som i OL i fjor.
– Gutta i feltet har snakket om at det var crazy nok i OL med 40 mann med inn. Hvis vi er 160 stykker i morgen, skal man være fokusert og på. Jeg gruer meg, sa han.
– Det var enormt hardt fra start, og angrepene ga seg aldri. Alle kastet alt på bålet, og gjengen som syklet til mål var død, sa Johannessen.
Pogacar ristet på hodet etter at han nesten ble dratt med i en velt rett før mål, men han forsvarte forspranget på 4.24 minutter til Jonas Vingegaard.
Mens de fleste i tetsjiktet forsvarte plasseringene, røk australske Ben O’Connor ut av topp ti da han tapte for mye tid til franske Jordan Jegat.
Det var flere velt på regnglatt asfalt underveis i etappen. Mot slutten var det et stygt velt i bruddet, som dermed ble kraftig redusert.
– Det er mange følelser når man vinner en Tour-etappe. Laget ga meg en fri rolle de siste dagene, og dette betyr mye, sa Groves.
Alpecin-Deceuninck-rytteren sluttet seg til den eksklusive klubben av sykkelryttere med etappeseier i alle Grand Tour-rittene. Han er kjent som en sterk spurter og hadde fra før ni etappeseire til sammen i Giro d’Italia og Vuelta a España. Lørdag viste han seg også som en ypperlig klatrer.
Tour de France avsluttes søndag med en flat etappe til Paris, men stigningen opp Montmartre kan føre til endringer i sammendraget.
Johannessen var offensiv tidlig på etappen og gjorde forsøk på å komme seg med i dagens brudd, men verken han eller andre Uno-X-ryttere lyktes med det.
Groves rykket fra sine siste bruddkamerater Jake Stewart og Frank van den Broek 17 kilometer før mål, og han holdt på imponerende vis unna for forfølgerne. Han seiret 54 sekunder foran Van den Broek og var overveldet av følelser da han kom i mål.
(©NTB)