Titusenvis i rivaliserende demonstrasjoner i Ungarn
Titusenvis samlet seg torsdag i Budapest for demonstrasjoner for og mot statsminister Viktor Orbans regjering, 69 år etter opprøret mot Sovjetunionen brøt ut.
Politikk: Det er valg i landet i april neste år, og den høyrenasjonalistiske regjeringen til statsminister Viktor Orban ventes å få sin tøffeste utfordring til nå siden den kom til makten for 15 år siden.
Motstander er tidligere regjeringskollega Peter Magyar, som nå leder opposisjonen. Han har drevet valgkamp mot det han omtaler som en korrupt politisk elite.
På det som ble beskrevet som en fredsmarsj, anklaget Orban EU for å stikke kjepper i hjulene på USAs president Donald Trumps forsøk på å gjøre slutt på krigen i Ukraina.
– Brussel har bestemt seg for å gå til krig. Om Brussel ikke hindret den amerikanske presidentens fredsoppdrag, ville krigen allerede ha vært slutt, sa Orban, som har tette bånd til både Trump og Russlands president Vladimir Putin.
Mange av de frammøtte gikk under plakater med parolen «Vi ønsker ikke å dø for Ukraina».
Magyar skal tale senere torsdag. Demonstranter som støtter opposisjonen, gikk under paroler som tar til orde for omfattende endringer i landet, der regjeringen har gått til angrep mot rettssystemet og frie medier og forbudt pride.
(©NTB)