Titusener fyller Sydney Harbour Bridge i demonstrasjon for Palestina
Titusener av demonstranter trosset kraftig regnvær for å krysse Sydneys ikoniske Harbour Bridge for å vise sin støtte til palestinere i Gaza.
Krig og konflikter: Arrangementet Marsj for menneskeheten har søndag samlet store folkemengder i øsende regnvær i Sydney.
De krever fred og at det slippes inn nødhjelp til Gaza hvor den humanitære situasjonen den siste tiden har blitt stadig verre. En lignende demonstrasjon blir også avholdt i Melbourne.
Palestinske myndigheter sa nylig at minst 60.000 personer har blitt drept i Gaza siden krigen brøt ut for to år siden.
Blant demonstrantene i Sydney var Wikileaks-grunnlegger Julian Assange. Politiet har stilt opp med hundrevis av styrker for å sikre folkemengdene.
Forrige uke forsøkte både politiet og lokale myndigheter å hindre arrangementet fra å ta gå over broen. De mente det kunne både utgjøre en fare for dem som deltok, men også forstyrre trafikken i området. Høyesterett i New South Wales avgjorde lørdag at demonstrasjonen likevel kunne gå som planlagt.
Australia har ikke anerkjent Palestina som land ennå, men statsminister Anthony Albanese har sagt at han støtter en tostatsløsning og kritisert Israels blokade av nødhjelp og drap på sivile.
(©NTB)