Menu
Paraguays president Santiago Peña, her på talerstolen i FNs hovedforsamling i fjor, sier at Taiwans president Lai Ching-te skal besøke Paraguay. Foto: Richard Drew / AP / NTB

Taiwans president besøker Paraguay

Paraguay skal være vertskap for et besøk fra Taiwans president Lai Ching-te om en måneds tid.

Av NTB | 15.07.2025 04:03:56

Politikk: – Vi forbereder oss spent og med stor hengivenhet på å ta imot president Lai om 30 dager, sa Paraguays president Santiago Peña på en bilateral investeringskonferanse i Paraguays hovedstad Asunción mandag.

Taiwans utenriksminister Lin China-lung var til stede på konferansen, men taiwanske myndigheter hadde natt til tirsdag norsk tid ikke villet kommentere Peñas kunngjøring.

Tolv land i verden har formelle diplomatiske bånd med Taiwan. Paraguay er det eneste landet i Sør-Amerika med formelle forbindelser til Taiwan.

– Dette er for å vise verden at små land har kapasitet til å bli viktige globale aktører, sa Peña under kunngjøringen mandag.

Kina gjør krav på Taiwan, som har vært selvstyrt siden den kinesiske nasjonalistregjeringen flyktet dit da kommunistene vant borgerkrigen i Kina i 1949.

Det store flertallet av verdens land, blant dem Norge, anerkjenner «ett Kina»-prinsippet, noe som innebærer at demokratisk styrte Taiwan ikke er anerkjent som selvstendig stat. Mange land har imidlertid uoffisielle bånd til Taiwan.

(©NTB)

Flere nyheter: