reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Syrias president Ahmed al-Sharaa ber USA skrote gjenværende sanksjoner mot landet etter at Assad-regimet ble styret i fjor. Foto: Sana via AP / NTB

Syrias president ber USA skrote sanksjoner

Syrias president Ahmed al-Sharaa gjentar oppfordringen til USA om å droppe gjenværende sanksjoner mot landet.

Av NTB | 22.09.2025 17:27:38

Krig og konflikter: Det gjelder sanksjoner tilknyttet den såkalte Ceasar Act, som retter seg mot regimet til Syrias ekspresident Bashar al-Assad og rammer flere bransjer og sektorer i landet. Sanksjonene ble satt på vent i seks måneder i mai.

Sanksjonene er ikke lenger rettferdige og anses av stadig flere syrere som grep som rammer dem direkte, sa Sharaa på et møte på siden av FNs hovedforsamling mandag. Han er den første syriske presidenten som deltar på hovedforsamlingen siden 1967.

Sharaa ledet opprørerne som inntok Damaskus i desember i fjor, og som sørget for å styrte Assad-regimet etter over 13 år med borgerkrig. Landet trenger sårt investeringer og økonomisk vekst etter at krigen har ført til omfattende fattigdom og store ødeleggelser.

(©NTB)

Flere nyheter: