LIVESENTER
Menu
Klokkemerket Longines er et av datterselskapene til Swatch Group, som hadde en trå start på året. Foto: Georgios Kefalas / AP / NTB

Sveitsisk klokkegigant stuper – skylder på svikt i Kina

Den sveitsiske klokkeprodusenten Swatch Group hadde et dramatisk fall i første halvår. Aksjonærenes avkastning kollapset målt mot samme periode i fjor.

Av NTB | 17.07.2025 10:44:18

Økonomi og næringsliv: I fjor tjente aksjonærene 0,52 sveitsiske franc per aksje, tilsvarende 6,69 kroner, i første halvår. Årets resultat endte mye svakere 13 øre per aksje.

Den magre avkastningen kommer som følge av godt over en halvering i driftsresultatet. Det sank til 68 millioner franc mot 204 millioner franc i 2024. I tillegg gikk nettoomsetningen fra 3,44 milliarder franc i fjor til 3,06 milliarder i år.

Selskapet opplyser at nedgangen i salget utelukkende skyldes utviklingen i Kina, mens salget i andre regioner har holdt seg på samme nivå som tidligere år.

Samtidig skyldtes det sterkt negative driftsresultatet i produksjonssegmentet «en strategisk og bevisst opprettholdelse av produksjonskapasitet og arbeidsplasser i Sveits,» la selskapet til.

(©NTB)

Flere nyheter: