reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Jutta Leerdam. Foto: Matthias Schrader / AP / NTB

Superstjernen Jutta Leerdam satte olympisk rekord – tok skøytegull i OL

Den nederlandske skøytestjernen Jutta Leerdam slo til med olympisk rekord og OL-gull på 1000 meter i Milano.

Av NTB | 09.02.2026 18:48:23

Sport: Landskvinnen Femke Kok gikk et drømmeløp og satte olympisk rekord med tiden 1.12,59. Da gjensto det to par. 27 år gamle Leerdam gikk i siste par med japanske Miho Takagi. OLs kanskje største stjerne brilijerte med å forbedre tiden til 1.12,31 og vant løpet.

Det var Nederlands første medaljer i de olympiske lekene.

Leerdam er enda mer kjent for sine aktiviteter i sosiale medier enn for prestasjonene på skøyteisen. Hun har over fem millioner følgere på Instagram og er forlovet med den amerikanske influenseren Jake Paul. 29-åringen var på plass i skøytehallen i Milano for å følge kjæresten.

Leerdam ble før lekene kritisert for å fly til Italia i et privatfly, mens resten av laget måtte benytte seg av rutefly. De siste dagene har hun også skapt oppstyr ettersom hun i utgangspunktet nektet å gi intervjuer i Milano.

Dette førte til at det ble lagt inn en formell klage fra det nederlandske sportsjournalistforbundet, og det endte med at skøytestjernen gjorde en mini-retrett og uttalte seg kun til statskringkasteren NOS.

– Jeg har villet holde meg litt i min egen boble og forberede meg til løpene. Sånn sett trenger jeg ikke nødvendigvis å dele så mye, sa hun i intervjuet.

Hurtigløp på skøyter er den viktigste sporten i Nederland i vinter-OL. De oransjekledde løperne tok seks gull, fire sølv og to bronse i skøyter på totalt 14 løp i OL i 2022. Medaljefangsten i de olympiske lekene i Italia har startet dårlig for Nederland, og Leerdam tok nasjonens første medalje.

(©NTB)