reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Foto: Annika Byrde / NTB

Studenter får ikke norgespris – frykter økt husleie

Studenter som bor i studentboliger får verken norgespris eller strømstøtte. Samskipnadene varsler økte leiepriser som konsekvens.

Av NTB | 26.11.2025 20:35:59

Økonomi og næringsliv: Store bygg med studentboliger har ofte bare en strømmåler, og mister dermed både norgespris og strømstøtte siden de går over forbruksgrensen på 4500 kilowattimer per måned, skriver NRK.

Studentsamskipnaden i Sørøst-Norge ber regjeringen endre ordningen, men fram til det må de vurdere å øke prisene, sier administrerende direktør Hans Erik Stormoen til kanalen.

– I utgangspunktet rammer det oss. Vi som leier ut boligene til studentene. Men for å få balanse i økonomien, må vi øke husleien til studentene, sier Stormoen.

Han mener ordningen er urettferdig siden studenter som leier privat, kan få norgespris. Studentsamskipnadene har selv anslått at studentene kan tape over 23 millioner kroner neste år.

– For studentsamskipnadene så henger det sammen med at det er mange boenheter bak ett målepunkt. Så det er tekniske begrensninger som ligger i det, sier energiminister Terje Aasland (Ap).

Han sier at han forstår frustrasjonen, og sier at han vil se på hvordan det eventuelt kan løses, men mener også samskipnadene må vurdere å justere hvordan de håndterer spørsmålet på.

(©NTB)

Flere nyheter: