Menu
Redningsmannskap fra Syrias sivilforsvar Hvite hjelmer forsøker å slukke en skogbrann ved byen Rabia i Latakia-regionen mandag. Foto: Ghaith Alsayed / AP / NTB

Store skogbranner raser i Syrias kystområder

Skogbranner har de siste dagene svidd av store områder på Syrias kyst.

Av NTB | 07.07.2025 16:14:14

Ulykker og naturkatastrofer: Syrias beredskapsminister Raed al-Saleh kaller situasjonen for ekstremt tragisk. Hundretusener av trær er tatt av flammene i et område på 100 kvadratkilometer.

– Vi sørger over hvert eneste tre som har brent ned, som var en kilde til frisk luft for oss, skriver han på X.

FN-team ble søndag utplassert i området for å vurdere omfanget av katastrofen og det umiddelbare nødhjelpsbehovet.

Brannmannskaper fra både Tyrkia og Jordan har reist til Syria for å hjelpe til, og det er også satt inn helikoptre i slukningsarbeidet. De forsøker å hindre at brannene når et naturreservat der en rekke ulike skogsområder møtes.

Også Hellas og Tyrkia har de siste dagene blitt rammet av skogbranner. I Izmir-regionen i Tyrkia har minst to mennesker mistet livet.

Det samme gjelder i Thüringen i Tyskland, der det i helgen raste en skogbrann som er beskrevet som den største i delstaten på over 30 år.

Vinden førte til at lukten av brannene også kunne kjennes i Berlin. Brannen i Thüringen ble brakt under kontroll mandag kveld, men skogbranner raser fortsatt en rekke andre steder øst i Tyskland, deriblant i delstaten Sachsen.

Det er også meldt om skogbranner på Sicilia i Italia og i Sør-Frankrike.

Ifølge FN har hundrevis av familier i kystområdet Latakia nordvest i Syria blitt tvunget til å dra hjemmefra etter at brannene brøt ut torsdag i forrige uke.

Ifølge Al Jazeera er det frykt for at eksplosiver som er blitt liggende igjen etter krigen, bidrar til at brannene sprer seg svært raskt.

(©NTB)

Flere nyheter: