Støre: Budsjettenigheten legger grunnlaget for at renta kan settes ned
Statsminister Jonas Gahr Støre mener budsjettenigheten mellom Ap, SV og Sp kan bidra til lavere prisvekst og lavere rente.
Politikk: Støre, som sent mandag ettermiddag utsatte sin egen halvårlige oppsummering fordi revidert nasjonalbudsjett ikke var i havn, skriver til NTB tirsdag at han takker Sp og SV for gode forhandlinger.
– Jeg vil takke både Senterpartiet og SV, våre budsjettpartnere på Stortinget, for gode forhandlinger og for samarbeidet gjennom hele denne stortingsperioden, der vi har blitt enige om alle budsjettene på veien, sier Støre.
Mens Ap fikk gjennom sitt forslag om norgespris over hele landet, ble SV delvis imøtegått på sitt krav om gratis barnehager med en kraftig reduksjon i prisene. Sp fikk gjennomslag for 1,1 milliarder mer til fylker og kommuner og en halv milliard til veieren.
Støre sier det reviderte budsjettet er ansvarlig og legger vekt på at det ikke innebærer noen økt bruk av oljepenger i forhold til hva som var regjeringens opprinnelige forslag.
– Det er viktig for at prisveksten kan fortsette å gå ned, og det legger grunnlaget for at renten kan settes ned, skriver Støre.
(©NTB)