Menu
Husleieprisene bidro til den sterke prisveksten i januar. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Sterk prisvekst i januar – dårlig nytt for alle med boliglån

Prisene steg med 3,6 prosent i januar, ifølge SSB. Det er dårlig nytt for alle med boliglån, mener sjeføkonom.

Av NTB | 10.02.2026 08:57:13

Økonomi og næringsliv: Konsumprisindeksen (KPI) steg 0,6 prosent fra desember 2025 til januar 2026 og var i januar 3,6 prosent høyere enn for ett år siden, viser de siste tallene fra Statistisk sentralbyrå (SSB), som ble lagt fram fredag morgen.

Kjerneinflasjonen KPI-JAE steg 3,4 prosent fra januar 2025 til januar 2026.

Prisveksten måler hvor mye prisene på varer som mat eller klær, og tjenester som bussbillett eller frisør, har steget over tid. I desember var den på 3,2 prosent for de tolv foregående månedene, noe opp fra 3 prosent i november.

– Dette er dårlig nytt for alle med boliglån, og det med økte priser er ikke bra for forbrukerne. Det kan også skape mer spenning inn i lønnsoppgjøret, sier han.

Kjersti Haugland i DNB Carnegie sier prisveksten var oppsiktsvekkende.

– Dette setter alvorlige spørsmålstegn ved hvorvidt det blir rentekutt i det hele tatt i år, sier Haugland til NTB.

Hun påpeker at det ikke er utelukket at tendensen kan vedvare.

– Gjør den det, kan det heller ikke utelukkes at det er renteheving som blir enden på visa for Norges Bank, sier hun.

Husleiene var 3,8 prosent høyere i januar i år enn for et år siden.

– Ved årsskiftet ble innslagspunktet for moms på elbil redusert. Med dette ble de fleste elbiler dyrere ved nyttår, sier Espen Kristiansen.

Prisene på biler var 4,1 prosent høyere i januar enn for ett år siden.

Prisene på elektrisitet inkludert nettleie steg 5 prosent fra desember 2025 til januar 2026, og var i januar 9,4 prosent høyere enn for ett år siden.

– Markedsprisen på strøm steg kraftig fra desember til januar i alle strømprissonene. Husholdninger i sørlige deler av landet med norgespris merket ikke dette på strømregninga, mens strømstøtten dempet mye av prisveksten for de andre husholdningene, sier Kristiansen.

Prisene på mat og alkoholfrie drikkevarer økte med 4,2 prosent de siste tolv månedene, 1,1 prosentpoeng lavere enn årsveksten fra desember. Fra desember til januar er prisveksten på 1,4 prosent, opplyser SSB. Ved forrige årsskifte, fra desember 2024 til januar 2025, steg prisene på mat og alkoholfrie drikkevarer 2,4 prosent.

– Tolvmånedersveksten i prisene på mat og alkoholfri drikke har variert noe de siste månedene, men tendensen synes å være at den er på vei ned. Det er positivt for både forbrukerne og dem som driver butikk, sier Bendik Solum Whist, som er bransjedirektør for dagligvare i Virke.

– De største kostnadsøkningene i verdikjeden for mat ligger forhåpentligvis bak oss, og det blir interessant å følge utviklingen gjennom 2026, sier han i en pressemelding.

– Samlet inflasjon økte fra 3,2 prosent til 3,6 prosent, og fra 3,1 prosent til 3,4 for kjerneinflasjon. Norges Bank hadde ventet 2,7 prosent for samlet inflasjon og 2,9 prosent kjerneinflasjon, sier sjeføkonom Kyrre M. Knudsen i Sparebank 1 Sør-Norge til NTB.

– Det var særlig utviklingen i husleier og prisene på biler og strøm som løftet prisveksten i januar. Veksten var likevel ganske bredt basert, med få vare- og tjenestegrupper hvor prisene gikk ned. I sum trakk dette prisveksten betydelig opp i årets første måned, sier seksjonssjef Espen Kristiansen i SSB.

Prisene på biler steg 3,5 prosent fra desember 2025 til januar 2026.

– Vi ser ofte at matvareprisene stiger i januar etter juletilbud og kampanjer i desember. I år ser vi imidlertid at prisene steg mindre fra desember til januar sammenlignet med for ett år siden, sier seksjonssjefen.

Flere nyheter: