Menu
Stemningen er ofte høy på britiske puber, men hver eneste dag i 2025 var det kroken på døra for en av dem. Illustrasjonsfoto: AP / NTB

Stadig flere britiske puber forsvinner

Hver eneste dag i 2025 var det kroken på døra for en britisk pub, og serveringsbransjen l landet klager over høyt kostnadspress.

Av NTB | 31.12.2025 09:51:19

Fritid: 366 britiske puber ble er enten revet eller omgjort til andre formål i årets elleve første måneder, viser offisiell statistikk.

Rett nok er det fortsatt mange puber tilbake i England og Wales, nærmere bestemt 38.623, inkludert de som står tomme og tilbys til leie.

Serveringsbransjen i Storbritannia klager over økt kostnadspress ved at pålagte minstelønnssatser og trygdeavgiften økte i april i år.

Til våren øker også eiendomsskatten, noe som kan tvinge enda flere puber til å stenge tappekranene og døren.

Nesten 2000 britiske puber har forsvunnet de siste fem årene, og nedgangen har vært størst regionene East Midlands, North-West og Yorkshire and the Humber, viser statistikken.

– Hver gang vi mister en pub, mister vi en del av vårt sosiale vev, sier Emma McClarkin, administrerende direktør i British Beer and Pub Association.

– Mange av disse nedleggelsene er helt unødvendige og et resultat av en tung skatte- og avgiftsbyrde, mener hun.

– Situasjonen er drastisk, og vi ønsker å samarbeide med regjeringen for å sikre at puber får en rettferdig avtale, ellers vil lokalsamfunn miste kjære lokale institusjoner. Og når de er borte, er de borte for godt, sier McClarkin.

(©NTB)

Flere nyheter: