Menu
Det blir kaldt for Frida Karlsson og resten av feltet som stiller i den svenske langrennsåpningen i Gällivare. Foto: Terje Pedersen / NTB

Sprengkulde i svensk langrennsåpning – arrangøren tar grep

Den svenske sesongstarten i langrenn har stått i fare for å bli avlyst, men ser ut til å bli reddet av at det trolig ikke blir så kaldt som fryktet.

Av NTB | 20.11.2025 12:19:45

Sport: Arrangøren i Gällivare håper det holder å utsette starten på fredagens sprintrenn med én time. Kvalifiseringen går i gang 09.45.

– Vi ser at prognosen er på riktig side. Det blir litt varmere midt på dagen, så da er det bra å utnytte den varmen, sier rennleder Leif Johansson til SVT.

Tidligere i uken ble det anslått temperaturer for fredag så langt ned som 23 minusgrader. Sveriges skiforbund har en kuldegrense på minus 17.

Lørdag står 10 kilometer klassisk på programmet i Gällivare, mens det blir samme distanse i fri teknikk dagen etter.

(©NTB)