Menu
Skaperne av animasjonsserien «South Park» får 1,5 milliard dollar over fem år for globale rettigheter. Da må de lage 10 nye episoder i året. Foto: Comedy Central/AP/NTB

«South Park»-skaperne med strømmeavtale verdt halvannen milliard dollar

Rett før premieren på 27. sesong av «South Park» har serieskaperne inngått en strømmeavtale verdt 1,5 milliarder dollar med Paramount.

Av NTB | 22.07.2025 14:14:05

Økonomi og næringsliv: Trey Parker og Matt Stone og deres kobbel med advokater fikk ifølge LA Times et gjennombrudd mandag etter intense forhandlinger om strømmerettighetene til den satiriske animasjonsserien.

Det er snakk om en fem år lang avtale om globale strømmerettigheter, verdt 300 millioner dollar i året, ifølge avisens kilder. Avtalen er ikke offisielt i boks, men gjengis i bransjebibelen Variety og en rekke andre medier.

Som del av avtalen skal Park County, selskapet til Parker og Stone, produsere 10 episoder i året.

Paramount skal ha vært ivrig etter å få «South Park» tilbake i folden. I 2019 ble serien lisensiert ut til rivaliserende HBO Max, siden Paramount fremdeles var i ferd med å utvikle sin strømmetjeneste da. Avtalen med HBO Max utløp i juni.

Begge parter skal ha vært motivert til å komme til enighet innen onsdag. Da sparker Comedy Central-kanalen i gang premieren på sesong nummer 27, som allerede har vært utsatt en gang.

(©NTB)

Flere nyheter: