Sør-Koreas ferske president møter Trump
Sør-Koreas nye president Lee Jae-myung står foran sin første store utfordring når han i dag møter president Donald Trump i Det hvite hus.
Politikk: Mye står på spill for Lee etter at han ble valgt til president i juni som følge av at hans konservative forgjenger ble avsatt for å ha forsøkt å innføre unntakstilstand.
Den mangeårige nære alliansen mellom USA og Sør-Korea har vaklet den siste tiden på grunn av Trumps trusler om toll på sørkoreanske produkter og krav om at Sør-Korea betaler mer for USAs forsvar av landet mot Nord-Korea.
I hektiske forhandlinger klarte sørkoreanerne i siste liten å få til en handelsavtale med USA i juli der de unngikk de høyeste tollsatsene Trump først varslet, men det gjenstår forhandlinger om investeringer i USA.
Sør-Korea er sterkt avhengig av at USA stiller med militære styrker og kjernefysisk avskrekking mot Nord-Korea, og Lee må balansere på en line der han samarbeider godt med USA uten å provosere Kina, som er landets viktigste handelspartner.
Trump har lenge vært kritisk til Sør-Korea, som han beskylder for å være en pengemaskin som utnytter USAs militære forsvar.
Før han bordet flyet til Washington søndag, sendte Lee en delegasjon til Kina for å be om normalisering av et forhold som har vært spent i flere år.
I Washington satser Lee på å gjøre et godt inntrykk og få til et godt personlig forhold til Trump, og framfor alt unngå ubehagelige overraskelser.
For å vise at Sør-Korea mener alvor om investeringer, skal Lee etter toppmøtet besøke et skipsverft i Philadelphia, som eies av sørkoreanske investorer. Hjelp til den vaklende amerikanske verftssektoren er ett av leddene i handelsavtalen som er inngått.
(©NTB)