Snøkaos i store deler av Nord-Norge: – Ikke dagen for å legge ut på kjøretur
Vanskelige kjøreforhold gjør at flere biler står fast i nord. Selv brøytemannskapene sliter med å holde veiene frie for snø.
Vær: – Flere meldinger om vanskelige kjøreforhold mellom Buvika og Brensholmen. Ifølge melder sliter brøytemannskapene med å holde strekningen åpen. Flere biler skal stå fast på stedet, og brøytebilen kommer derfor ikke fram, skriver operasjonsleder Eirik Kileng i Troms politidistrikt i politiloggen.
Han advarer mot å kjøre bil.
– Dette er ikke dagen for å legge ut på kjøretur. Dersom du kjører deg fast og ikke kommer deg videre, slå på nødblink og ring etter bilberging. Er det dårlig sikt, finn eventuelt en trygg plass, parker bilen og vent der til været letter, sier Kileng i Troms.
Dette er bare ett av flere steder hvor det er meldt om vanskelige kjøreforhold.
Trafikkoperatør Jonas Johnsen i Vegtrafikksentralen sier været kommer brått på mange.
– Vi har fått inn flere meldinger om folk som velger å stanse bilen på grunn av veldig dårlig sikt, forteller han til NTB.
På Tromsøya skal tre biler stå i grøfta, og ifølge en melder til politiet er det ekstremt dårlig sikt.
En leiebil med turister kjørte i grøfta i Svandalen på Senja grunnet de vanskelige kjøreforholdene.
Også i Nordland er det vriene forhold.
– Politiet mottar meldinger fra hele Nordland om utfordrende kjøreforhold grunnet snø og dårlig sikt. Det har vært flere trafikkuhell, uten personskader, skriver operasjonsleder i Nordland politidistrikt, Tommy Bech i politiloggen.
(©NTB)