Menu
Mandag ble det siste kullet hentet ut fra Norges siste kullgruve, Gruve 7 ved Longyearbyen på Svalbard. Foto: Cornelius Poppe / NTB

Slutt for Norges siste kullgruve

Mandag ble det siste kullet hentet ut fra Gruve 7 på Svalbard. Med det avsluttes over 100 års sammenhengende norsk kullgruvedrift i Arktis

Av NTB | 30.06.2025 16:04:13

Økonomi og næringsliv: Gruve 7 har vært i drift siden 1976 og har de siste årene vært den eneste gjenværende kullgruva i Norge. Nå går arbeiderne ut av gruva for siste gang, men håper fortsatt på at en ny gruve ved Lunckefjell kan åpnes i framtiden.

Gruva, som ligger seks kilometer fra Longyearbyen, har vært den siste aktive kullgruva i Norge og har sysselsatt rundt 60 personer. Nå blir det opprydningsarbeid og en usikker framtid for de ansatte.

Styreleder Annette Malm Justad i Store Norske har tidligere uttalt til NTB at gruven legges ned fordi den nærmer seg tom, og fordi nye utvinningsområder har kull av dårligere kvalitet og det vil være svært dyrt å hente ut.

– Det handler om vilje. Norsk tilstedeværelse er ikke noe vi bør ta lett på, sier han.

Beslutningen om å stenge Gruve 7 ble bekreftet av stortingsflertallet i fjor. Nå er 109 år med norsk kullhistorie formelt over. Stengingen markerer også slutten på en viktig epoke i norsk industrihistorie, der kull har vært en bærebjelke i bosetningen og infrastrukturen på Svalbard.

– Jeg synes rett og slett nedleggelsen er en skandale, sier gruveelektriker og leder for gruveklubben i Store Norske, Rune Mjelde.

Gruvearbeider og lokal Ap-leder Svein Johnny Albrigtsen sier han ikke har gitt opp håpet om ny gruvedrift.

(©NTB)

Flere nyheter: